پنج‌شنبه 4 خرداد 1391

فراخوان تویتری در دفاع از حیای عمومی در امارات

دو دختر اماراتی به نام‌های اسماء المهیری و حنان الریس به هدف دفاع از حیای عمومی کمپینی را در تویتر به راه انداخته‌اند.

حضور زنانی که لباس‌های بسیار نامناسب که گاه تنها قسمت بسیار کمی از بدن را می‌پوشاند در مراکز خرید لوکس امارات بسیار چشمگیر است؛ چیزی که برای یک کشاور مسلمان که مردمی مذهبی و پایبند به آداب و سنت‌های اجتماعی دارد بسیار نامناسب و آزار دهنده است.

افراد بسیاری از دویست ملیت متفاوت در امارات به کار و زندگی مشغولند و قوانینی در مورد لزوم رعایت احتشام و حیا در لباس موجود است، هرچند اجباری در اجرای آن موجود نیست.

اسماء در یکی از تویت‌های خود می‌گوید در یکی از مراکز خرید در ابوظبی خانمی را دیده که لباسی بسیار نامناسب و کوتاه پوشیده است و پلیس را از این مساله مطلع ساخته است اما پلیس به وی گفته است اعلامیه‌ای در این مورد در ورودی‌های مرکز خرید موجود است و آنان نمی‌توانند کاری بیشتر از این انجام دهند.

حنان الریس نیز در یکی از تویت‌های خود با انتقاد از لباس برخی از این زنان که «تنها با یک پیراهن» در اماکن عمومی حاضر می‌شوند نوشت: چنین رفتارهایی برای مسلمان و غیر مسلمان غیر متمدنانه به شمار می‌رود و چنین کسانی نباید اجازه وارد شدن به اماکن عمومی را داشته باشند.

فراخوان این دو دختر اماراتی با واکنش مثبت بسیاری از شخصیت‌های تاثیرگذار و بسیاری از جوانان اماراتی و غیراماراتی مواجه شده است. برخی از جوانان نیز سخنان «دومینیک جِرِمی» سفیر بریتانیا در امارات را منتشر کرده‌اند که در آن از شهروندان بریتانیایی مقیم در امارات خواسته است سنت‌ها و عادت‌های اجتماعی امارات را در نظر داشته باشند.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط یک مجلهٔ وابسته به وزارت کشور امارات ۷۲ درصدر از خارجی‌های مقیم امارات با سنت‌ها و طبیعت اجتماعی امارات بیگانه هستند.

منبع خبر: الجزیره